Loading...
Polikistik Over Beslenme Tedavisi 2017-03-13T03:36:17+00:00

Project Description

Polikistik Over Sendromu

Polikistik over sendromu, üreme döneminde ki kadınların %6-8’inde görülen endokrin bir bozukluktur. Bu endokrin bozukluk, hipofiz bezinde salgılanan LH ve FSH hormonlarının anormal şekilde salgılanmasıdır.

Bu hormonsal bozukluk nedeniyle yumurtlama düzensizliği meydana gelir. Mensturasyon (adet döngüsü) değişir veya tamamen gerçekleşmez. Yumurtalıklarda erkeklik hormonu olan testosteron ve androstenedion üretimi artar. Bu durum insülin direnciyle yani kan şekerinin normal sınırlarda bulunmasıyla ilişkilidir.

Polikistik over sendromlu bireyler menstruasyon olamama veya düzensizliği, gebe kalamama, aşırı tüylenme ve yumurtalıklarda kist oluşması, karın bölgesinin yağlanması ve obezite gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Bu sendromu yaşayan kadınların %55’inde obezite görülmektedir. Bu kişiler kilo vermekte zorluklar yaşarlar. Aynı zamanda kan şekeri düşmesi de görülebilir.

Polikistik over sendromu ilerleyen zamanlarda diyabet, kalp problemleri gibi kronik hastalıklarla ilişkili olabileceğinden teşhis ve tedavisi oldukça önemlidir.

Tedavide kilo kaybı sağlamak menstruasyonu düzene sokmada ve insülin direncini kırmada oldukça etkilidir.

polikistik over sendromu beslenme