Loading...
Obezite Beslenme Tedavisi 2017-03-19T02:10:41+00:00

Project Description

Obezite Beslenme Tedavisi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır. Yetişkin bir erkekte vücut ağırlığının %15-18’i, kadında ise %20-25’i yağ dokusundan oluşur. Bu oranın erkeklerde %25’in , kadınlarda %30’un üzerine çıkması obeziteyi oluşturur.

Obezite bireyi fiziksel olarak rahatsız etmesinin yanı sıra bir çok kronik hastalığı da beraberinde getirir. Obezite; Tip 2 Diyabet, tansiyon, kalp hastalıkları ve birçok kanser türünün tetikleyicisidir. Obezite, kişinin vücudunda oluşan bütün bu olumsuzlukların yanı sıra büyük psikolojik sorunlara da zemin hazırlar.

Obezite tedavisi; sağlıklı beslenme tedavisi ve düzenli fiziksel aktivite ile gerçekleştirilir. Bu nedenle birey bir uzmandan yardım almalı, bireyin alabileceği kalori uzman tarafından belirlenmeli ve buna uygun bir diyet planlanmalıdır. Birey hedef kilosuna ulaştıktan sonra uzman tarafından belirlenen kilo koruma tedavisine devam etmeli ve verdiği kiloları kalıcı hale getirmelidir.

obezite beslenme tedavisi