Loading...
Adölesan Döneminde Beslenme 2017-03-13T03:19:12+00:00

Project Description

Adölesan Döneminde Beslenme

Ergenlik dönemi  olarak da bilinen adölesan dönem; 12 ile 18 yaş gurubu arasındaki geçiş dönemidir. Bu dönemde büyüme ve gelişme hızlıdır çünkü çocukluktan gençliğe geçişin gerçekleştiği  önemli bir dönemdir.

Bu dönemdeki çocuklarda; cinsiyet hormonlarındaki değişikliğe bağlı olarak vücut şekilleri belirmeye başlar, yaşam tarzları ve psikolojik durumlarında değişiklikler gözlenir. Bu değişikliğe bağlı olarak aileler gerekirse bir psikolog yardımıyla ergenlik döneminin psikolojik mücadelesini sağlamalı ayrıca değişen beslenme alışkanlıklarını düzenlemek ve sağlıklı gelişimini sağlamak için de bir diyetisyen gözetiminde olmalıdır.

Ergenlik dönemindeki bireyler çevreye olan yatkınlıkları nedeniyle fast food ve abur cubur tüketmeye yönelebilirler. Bu dönemde aldıkları kilolar yaşamlarının ilerleyen yıllarında daha fazla kilo almalarına ve obez olmalarına sebep olabilir. O nedenle ergenlik döneminde olan kilolu bireyler muhakkak bir diyetisyen yardımı almalı, sağlıklı beslenme tedavisi ile ideal kilosuna ulaşmalı ve gelecekte karşılaşabileceği risk faktörlerini ortadan kaldırmalıdır.

adölesan döneminde beslenme